Co to jest Viral i jakie ma zastosowanie w marketingu?

Marketing wirusowy, znany także jako viral marketing, to strategia promocyjna polegająca na generowaniu sytuacji, w których odbiorcy reklamy angażują się w przekazywanie jej dalej. Dotyczy to propagowania informacji zawartych w samym poscie reklamowym oraz proponowanych w nim produktach lub usługach. Viral marketing wykorzystuje różnorodne narzędzia reklamowe, w tym także platformy mediów społecznościowych.

Popularność marketingu wirusowego wynika z powszechnego korzystania przez użytkowników Internetu z mediów społecznościowych. Strategia viral marketingu angażuje potencjalnych klientów do promocji produktów danej firmy lub rozpowszechniania usług konkretnego przedsiębiorstwa. Metody stosowane w ramach tej strategii obejmują m.in. pozycjonowanie oraz branding.

Dzięki portalom i serwisom umożliwiającym publikację postów, reklamowane treści szybko się rozprzestrzeniają w sieci, docierając do szerokiego grona odbiorców. Reklamy oparte na technice viral marketing nie zawsze mają charakter informacyjny – czasem ich celem jest budowanie świadomości marki oraz jej pozycjonowanie.

Viral – jak działa?

Marketing wirusowy, zwany także viral marketingiem, opiera się na symbolice i znaczeniach, dlatego wykorzystuje różne formy, takie jak miejskie opowieści, zabawne filmy czy zdjęcia reklamowe. Ich głównym celem jest zwiększenie świadomości marki lub zmniejszenie opinii negatywnej o danym produkcie. Skuteczny viral marketing korzysta z zabawy językowej lub prowokacyjnych gier słownych, które zostają zapamiętane przez określoną grupę społeczną. Viral może również przynieść korzyści osobom, które go rozpowszechniają wśród innych użytkowników sieci lub członków konkretnej społeczności.

W marketingu wirusowym parodia także odgrywa istotną rolę, jako narzędzie wzmacniające popularność danego filmiku czy zdjęcia. Zgodnie z zasadą viral spoof, każda modyfikacja znajduje odzwierciedlenie w liczbie odbiorców zainteresowanych daną akcją.

Tego rodzaju marketing wymaga odwagi, kreatywności, a przede wszystkim zrozumienia obowiązujących trendów oraz zaznajomienia się z obyczajami danej grupy społecznej. Istotny jest również kontekst. Co ciekawe, niekomercyjne virale cieszą się większą popularnością i są chętniej modyfikowane przez internautów.

Viralowy content – wskazówki

Analiza grupy docelowej

Aby użytkownik chciał udostępnić Twój content lub nawiązać z nim pożądaną interakcję, treść musi rzeczywiście odpowiadać na zainteresowania i preferencje odbiorców. Dlatego ważne jest, abyś miał świadomość, kim są członkowie Twojej grupy docelowej. Przydatna w tym celu będzie analiza grupy docelowej, uwzględniająca takie czynniki, jak wiek, płeć, miejsce zamieszkania, wykształcenie, sytuacja życiowa i zawodowa, oraz hobby czy zainteresowania Twoich odbiorców. Dysponując tego rodzaju informacjami, będziesz w stanie stworzyć treści, które będą atrakcyjne i angażujące, co skłoni członków Twojej grupy docelowej do ochoczego przekazywania ich dalej – w rezultacie, stając się wiralem.

Tworzenie treści wysokiej jakości

Po przeanalizowaniu grupy docelowej, możesz przystąpić do tworzenia treści. Pamiętaj, że viralowy content musi być wysokiej jakości. Użytkownicy będą chcieli go udostępnić tylko wtedy, gdy uznają treści za naprawdę wartościowe i “godne” polecenia. Podczas tworzenia treści ważne jest, abyś postawił się w miejscu odbiorcy – zastanów się, jakie treści sam chciałbyś przeczytać lub zobaczyć? Co sprawiłoby, że zdecydowałbyś się na ich udostępnienie i polecenie znajomym? Weź pod uwagę intencje użytkownika (User Intent) – pomyśl, dlaczego odbiorca trafił akurat na Twoją stronę (kanał lub profil) i czego szuka, a następnie zaplanuj treści tak, aby dostarczały mu dokładnie tego, czego potrzebuje w danym momencie.

Dodatkowo, znając profil Twojego odbiorcy, możesz tworzyć spersonalizowane treści. Każdy lubi, gdy komunikaty (również treści) są kierowane bezpośrednio do niego, jednocześnie odpowiadając na jego indywidualne potrzeby i zainteresowania. Dzięki personalizacji zwiększasz szanse na to, że Twój content będzie zauważony, atrakcyjny, a następnie regularnie udostępniany.

Optymalizacja treści pod kątem SEO

Aby Twoje treści mogły być udostępniane, muszą najpierw zostać zauważone przez użytkowników. W tym przypadku pomocna będzie optymalizacja treści pod kątem wyszukiwarek internetowych, takich jak wyszukiwarka Google. Dzięki temu Twoje treści będą wyświetlane wyżej w wynikach wyszukiwania, co znacznie zwiększy szanse na to, że użytkownik zauważy Twój content i się z nim zapozna.

W kontekście optymalizacji SEO istotna jest m.in. analiza słów kluczowych i ich odpowiednie wykorzystanie. Pamiętaj o tym, aby zadbać o wszystkie elementy treści, włączając w to nagłówki. Unikaj nadmiernego stosowania fraz kluczowych – zamiast tego, wprowadzaj je do tekstu naturalnie. Dzięki temu treści staną się bardziej atrakcyjne dla odbiorców, co zwiększy prawdopodobieństwo, że staną się one viralowe.

Możliwość komentowania i udostępniania treści

Aby tworzyć treści, które mają potencjał stania się viralowymi, ważne jest zapewnienie użytkownikom możliwości komentowania i udostępniania publikowanych treści. To właśnie dzięki temu treści mogą rozprzestrzeniać się w sieci – nawet najbardziej interesujący content, który nie może być udostępniany, nie będzie mógł osiągnąć statusu viralowego. Istotne jest również to, aby zachęcać do komentowania – pozwól swojej społeczności wyrazić swoje opinie, refleksje czy sugestie – nawet wtedy, gdy obawiasz się krytyki. Jeśli taka się pojawi, podejdź do niej w sposób konstruktywny i wykorzystaj komentarze jako wskazówki na przyszłość. Dzięki temu ulepszysz swoje treści i pokażesz, że uważnie słuchasz swoich odbiorców, co z pewnością przyczyni się do budowania z nimi trwałych i wartościowych relacji.

Wypunktowania

Podczas tworzenia treści istotne jest, aby nie tylko kompleksowo omawiały one dany temat, lecz także były klarowne i przystępne dla użytkowników. W tym celu warto korzystać z list i wypunktowań. Dzięki nim można wyeksponować najistotniejsze informacje i ułatwić ich zapamiętanie przez odbiorców. Struktura oparta na listach i wypunktowaniach sprawia, że treści stają się bardziej atrakcyjne dla czytelników, ponieważ ułatwiają one znalezienie interesujących informacji. To z kolei znacznie poprawia doświadczenie użytkownika podczas korzystania z treści.

Wizualizacje

Aby tworzyć treści, które szybko rozprzestrzeniają się w sieci – materiały reklamowe, artykuły czy memy – należy zadbać o atrakcyjne wizualizacje. Interesujące grafiki i inne elementy wizualne skutecznie przyciągną uwagę odbiorcy i zachęcą go do udostępnienia wybranego materiału.

Interaktywność

Bardzo fascynujące i angażujące są także treści, które zawierają interaktywne elementy. Chodzi głównie o quizy czy konkursy, które są niezwykle popularne i często wykorzystywane w marketingu wirusowym.

Pozytywne emocje

W tworzeniu treści o potencjale wirusowym, takich jak filmiki rozchodzące się jak wirusy w sieci, niezaprzeczalnie istotne jest wywoływanie pozytywnych emocji. Dzięki nim użytkownicy chętniej będą udostępniać Twój materiał, co skutkuje dotarciem do większej liczby odbiorców i jego staniem się viralem. Oczywiście istnieją także wirusowe treści, które zdobywają popularność poprzez kontrowersje i negatywne emocje. Niemniej jednak, dobry viral powinien działać na korzyść marki lub twórcy, co zazwyczaj udaje się osiągnąć poprzez wywoływanie pozytywnych reakcji u użytkowników.

Odpowiednia pora publikacji

Aby treści zyskały większą popularność, istotne jest także dobieranie odpowiedniej pory ich publikacji – szczególnie w kontekście mediów społecznościowych. Dostosowanie momentu publikacji do określonej grupy docelowej oraz platformy pozwoli na dotarcie do jak największej liczby użytkowników, co z kolei zwiększy szanse na to, że treść stanie się viralem.

Współpraca z influencerami

Wzrost popularności treści może być osiągnięty poprzez współpracę z odpowiednio dobranymi influencerami. Ciężko pracują oni na promocji Twojego contentu, co sprawia, że jest on dostrzegany przez znacznie większą liczbę użytkowników. Ważne jest, aby do współpracy zaprosić influencerów odpowiednio dobranych do Twojej grupy docelowej. Przede wszystkim muszą być oni rozpoznawalni i cenieni przez członków Twojej grupy docelowej – w przeciwnym wypadku współpraca nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Viral – korzyści dla reklamodawców

Marketing wirusowy jest powszechnie stosowaną techniką reklamową z powodu następujących zalet:

  • Szybki zasięg przekazu do szerokiej grupy odbiorców.
  • Niskie koszty – treści reklamowe są przekazywane między odbiorcami, co eliminuje potrzebę ponoszenia dużych wydatków na dystrybucję spotów, filmików, zdjęć czy grafik.
  • Szybkie budowanie świadomości marki w krótkim czasie.
  • Skuteczność – rekomendacja spotu reklamowego produktu lub usługi przez zaufaną osobę zwiększa prawdopodobieństwo, że zostanie on obejrzany do końca.

Reklamy wirusowe to nie tylko filmiki, ale także interesujące zdjęcia i hasła reklamowe, które szybko rozprzestrzeniają się w Internecie. Sukces tego rodzaju reklamy zależy od jej atrakcyjności dla odbiorców, którzy chętnie dzielą się nią z innymi osobami.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
reklama youtube reklama google merchant center reklama google ads reklama tik tok reklama w prasie reklama zewnętrzna ooh reklama dooh reklama linkedin reklama spotify reklama pinterest reklama twitter reklama facebook reklama instagram reklama w wyszukiwarce reklama w mediach społecznościowych reklama gdn google display network reklama display reklama w radio kampanie sms mms bazy mailingowe b2b biznesowe bazy danych b2c konsumenckie bazy danych call center generowanie leadów jak zrobic newsletter upselling strategia marketingowa powiadomienia web push agencja reklamowa influencer marketing kolory w marketingu lejek sprzedazowy marketing internetowy