Co to jest pozycjonowanie stron?

Co to jest pozycjonowanie?

Praktyka polegająca na zwiększeniu wydajności witryny w zakresie wielu wskaźników, w tym ruchu online, współczynnika konwersji i użyteczności, jest znana jako optymalizacja witryny. Chociaż istnieje kilka wskaźników KPI i celów, które można wykorzystać do pomiaru sukcesu swoich działań optymalizacyjnych, ostatecznym celem optymalizacji strony internetowej jest upewnienie się, że witryna oferuje bezproblemowe doświadczenie cyfrowe. W ten sposób tworzy się idealne środowisko, w którym odwiedzający stronę stają się zadowolonymi, lojalnymi klientami.

Wymaga to konsekwencji i wysiłku, aby zarządzać i utrzymywać stronę internetową tak, aby funkcjonowała prawidłowo i miała interesującą treść. Wskazane jest, aby podzielić to zadanie na wiele obszarów optymalizacji strony internetowej, ponieważ może czuć się jak gigantyczne zadanie, zwłaszcza jeśli firma ma kilka ogromnych, złożonych stron internetowych.

Dlaczego pozycjonowanie stron jest ważne ?

Zwiększa interakcję użytkownika na stronie

Interakcja użytkownika z witryną lub aplikacją internetową określana jest jako user experience (UX). Użytkownicy są bardziej skłonni do wykonywania pożądanych działań, gdy UX jest korzystne. Na przykład, wypełniają formularz zgłoszeniowy na stronie biznesowej lub kupują coś w witrynie eCommerce. Każda strona internetowa jest oceniana przez projektantów UX, którzy następnie tworzą najbardziej trafne doświadczenia użytkownika dla zamierzonych odbiorców.

W projektowaniu UX brane są pod uwagę intelektualne i emocjonalne komponenty doświadczenia użytkownika. Pociąga to za sobą korzystanie z najlepszych praktyk projektowania stron internetowych, które stały się niezbędne, takie jak responsywne strony internetowe, które pozwalają konsumentom przeglądać z dowolnego urządzenia i rozdzielczości, aby stworzyć płynną podróż zakupową.

W dzisiejszych czasach przeważają konsumenci obeznani z Internetem. Pragną oni płynnego doświadczenia z szybkimi i praktycznymi funkcjami. Aspekty te obejmują dostęp do pojedynczego logowania (SSO), szybkie ładowanie stron, kasy mobilne z jednym dotknięciem oraz kasy desktopowe z jedną stroną, a także responsywny design.

Buduje wiarygodność marki

Autorytet marki to reputacja strony internetowej jako godnego zaufania źródła porad i wiedzy od profesjonalistów z branży. Strony o wyższym autorytecie marki są prawdopodobnie bardziej cenione, mają więcej lojalnych klientów i mają większą siłę przebicia w swojej dziedzinie.

Oto kilka sugestii dotyczących podniesienia autorytetu marki:

  • Strony internetowe, które specjalizują się w poszczególnych niszach, mogą pozycjonować się jako autorytety na tych rynkach. Im węższy nacisk, tym łatwiej jest zachować aktualność.
  • Autorytet marki firmy można zwiększyć poprzez publikację artykułów na blogach informacyjnych, które są pełne wartościowych, wysokiej jakości treści. Częste aktualizowanie bloga firmowego zwiększa ruch na stronie.
  • Posty w mediach społecznościowych, które regularnie dostarczają przydatnych informacji, pomagają firmom zdobyć szacunek, lojalność i uwagę klientów. Najbardziej trafne materiały dla grupy docelowej powinny być głównym punktem strategii mediów społecznościowych.
  • Inne platformy medialne – po ustanowieniu silnego bloga i śledzenia mediów społecznościowych, korzystne może być dodanie podcastów i streamingu wideo do mieszanki. Mogą one pomóc w poszerzeniu grona odbiorców i budowaniu autorytetu marki.

Zwiększa ruch na stronie

Ruch na stronie internetowej może być zwiększony za pomocą optymalizacji strony internetowej. Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (SEO), marketing w mediach społecznościowych (SEM) i inne rodzaje płatnych reklam są często stosowane. Celem jest zwiększenie ekspozycji treści witryny w tych kanałach, przyciągnięcie bardziej ukierunkowanych użytkowników i promowanie powrotnych wizyt.

Elementy techniczne strony internetowej, jak również szybkość i dostępność, mogą być poprawione dzięki podejściu SEO. Właściciele stron internetowych mogą zamieszczać informacje na platformach mediów społecznościowych, aby angażować społeczności internetowe. W celu zwiększenia ruchu na stronie, nawet jeśli nie pojawia się ona wysoko w organicznych wynikach wyszukiwania, SEM często wiąże się z reklamą za pośrednictwem Google Ads i innych sieci

Zwiększa konwersję 

Każdy właściciel strony internetowej chce widzieć wzrost liczby odwiedzających, subskrybentów i sprzedaży. W niektórych przypadkach, zwiększenie obecnych konwersji jest bardziej efektywne niż sprowadzenie nowych klientów. Poprzez optymalizację konwersji, więcej odwiedzających przekształca się w zapisanych użytkowników, leadów lub płacących klientów.

Wydajność strony internetowej jest kluczowym czynnikiem w optymalizacji konwersji. Większość odwiedzających opuści stronę internetową na rzecz takiej, która ładuje strony szybciej i szybciej reaguje na interakcję użytkownika. Wydajność, współczynnik konwersji i dochody są ze sobą ściśle powiązane, jak wynika z licznych badań.

Poniższe metody mogą być wykorzystane do podniesienia współczynnika konwersji witryny:

  • Projekt strony internetowej powinien być prosty i estetycznie skoncentrowany na elementach, które przekonałyby odwiedzających do konwersji lub dokonania zakupu.
  • CTA: wezwania do działania, które nakłaniają użytkowników strony do podjęcia akcji.

Co to jest strategia pozycjonowania?

Proces wprowadzania strategii SEO w życie jest zazwyczaj podzielony na kilka etapów, tak jak każdy plan korporacyjny. Naturalnie, początkowy etap musi koncentrować się na badaniu wymagań biznesowych organizacji, określeniu priorytetowych celów i zarysowaniu wymagań. Kolejnym kluczowym etapem jest analiza konkurencji. To pozwoli Ci wiedzieć, jak duża “bitwa” powinna być przygotowana, a także pozwoli Ci zobaczyć, co robią inne firmy i jak przyciągają klientów, a także gdzie są w Internecie. Przy okazji możesz rozpocząć pracę nad kolejnym etapem, badając klientów, do których dążą Twoi rywale. Jeśli zdecydujesz się na ten etap, musisz dokładnie określić i zdefiniować swoją grupę docelową. W zależności od branży i oferty kluczowe będą różne czynniki targetowania, w tym wiek, płeć, geografia i tak dalej.

Badanie słów kluczowych

W następnej kolejności musi nastąpić wybór akceptowalnych fraz kluczowych, czyli najczęściej wyszukiwanych przez internautów dla danej branży, produktu czy usługi. To one odpowiadają za to, że strona firmowa lub sklep internetowy pojawi się w wynikach wyszukiwania. Z tym etapem ściśle związana jest również optymalizacja treści na pozycjonowanej stronie. Znalezienie idealnego balansu jest w tej sytuacji kluczowe, aby materiał był zarówno przyjazny dla SEO, jak i zabawny dla widzów, a przy tym oryginalny. Kolejny etap jest najdłuższy i najbardziej czasochłonny, koncentruje się na takich rzeczach jak marketing szeptany, content marketing, rozwój wizerunku i wiarygodności oraz innowacyjny link building.

Tak kluczowy temat jak raportowanie nie powinien być pomijany. O tym, czy podjęte działania i obrana strategia przynoszą dobre efekty, można stwierdzić tylko poprzez dokładne przeanalizowanie danych. Jeśli jest odwrotnie, należy wprowadzić odpowiednią modyfikację.

Treść

W rzeczywistości określany cel decyduje o tym, jakie kroki zostaną wykonane i jak zostaną zrealizowane poszczególne fazy strategii pozycjonowania. Najczęściej rozróżnia się plan sprzedaży i strategię wizerunkową. W pierwszym przypadku produkty lub usługi firmy, a także branża, w której działa, są bezpośrednio związane ze słowami kluczowymi. W tym przypadku promocja słów kluczowych w wyszukiwarce jest głównym akcentem pozycjonowania. Budowanie zaufanych relacji z klientami, zdobywanie ich lojalności oraz ugruntowanie swojej pozycji jako autorytetu w swojej dziedzinie to główne cele strategii wizerunkowej. Można to osiągnąć np. poprzez oferowanie swoim odbiorcom przydatnych treści, które poruszą ich problemy lub jedynie rozbawią.

Oczywiście jedna taktyka nie wyklucza drugiej. Budowanie wizerunku przynosi również korzyści w postaci stałej, wysokiej pozycji w wyszukiwarkach. Kluczowe jest jednak, aby obecność firmy w Internecie przekłada się na realizację wyznaczonych celów biznesowych, czyli strategii działania i rozwoju firmy. 

Jak śledzić rozwój optymalizacji strony internetowej?

To, na których aspektach optymalizacji strony internetowej się koncentrujesz i jakim celom biznesowym służą, określi sposób śledzenia postępów. Twoje KPI mogą obejmować szybkość strony, jeśli na przykład Twoim celem jest poprawa wydajności strony. Monitorowanie rangi słów kluczowych, współczynnika klikalności i współczynnika konwersji to kluczowe KPI, jeśli chcesz poprawić SEO. Alternatywnie, możesz użyć automatycznego narzędzia do optymalizacji strony internetowej, aby śledzić i mierzyć swoje postępy za pomocą ogólnego wyniku, który uwzględnia liczbę problemów, które rozwiązałeś. Ogólny wynik ma tę zaletę, że pomaga Twojemu zespołowi w pracy nad jednym celem, nawet między działami.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
reklama youtube reklama google merchant center reklama google ads reklama tik tok reklama w prasie reklama zewnętrzna ooh reklama dooh reklama linkedin reklama spotify reklama pinterest reklama twitter reklama facebook reklama instagram reklama w wyszukiwarce reklama w mediach społecznościowych reklama gdn google display network reklama display reklama w radio kampanie sms mms bazy mailingowe b2b biznesowe bazy danych b2c konsumenckie bazy danych call center generowanie leadów jak zrobic newsletter upselling strategia marketingowa powiadomienia web push agencja reklamowa influencer marketing kolory w marketingu lejek sprzedazowy marketing internetowy