Newsletter służy do stałej komunikacji z klientami w celu informowania ich o nowościach, zmianach, ofertach lub aktualizacjach w danej branży. Powinien mieć stały układ, w którym zmienia się tylko treść. Pozwala to odbiorcy przyzwyczaić się do wyglądu i układu wiadomości.
Kiedy wysyłać newsletter?
Najlepiej robić to w określonym dniu, ze stałą częstotliwością. Newsletter powinien zawierać treści premium. Jest on wartością dodaną do tego, co znajduje się na stronie internetowej lub w sklepie.
W dzisiejszych czasach każdy jest zabiegany. Dlaczego więc Twoi czytelnicy mieliby poświęcać czas na czytanie o Twoim biznesie? Jak sprawić, aby Twój newsletter zachęcał ich do tego? Odpowiedź jest prosta – muszą mieć dobry powód, aby w ogóle otworzyć maila. Przykładem mogą być rabaty, poradniki, e-booki, informacje z pierwszej ręki o nowych produktach lub wyprzedażach. Podziel się wartością. Twoi odbiorcy na pewno to zauważą i docenią.
Dlaczego newsletter? Korzyści z newslettera
Tworzysz bazę klientów
Osoby, które wyrazili zgodę na otrzymywanie Twojego newslettera są zainteresowane tym, co masz do zaoferowania. Mogą oni otrzymywać specjalne oferty, rabaty, materiały promocyjne lub reklamy w ramach newslettera, tak długo, dopóki nie zrezygnują z subskrypcji, do tej pory będą w Twojej bazie klientów, a będziesz miał szansę na udaną sprzedaż.
Dotrzesz do wszystkich swoich klientów
Wysłany przez Ciebie newsletter dociera do wszystkich Twoich subskrybentów – w przeciwieństwie do komunikacji za pośrednictwem mediów społecznościowych. Wysyłając newslettery nie tracisz kontaktu ze swoimi klientami. Nie ryzykujesz też, że zasięg Twoich wiadomości spadnie, bo tak chce jeden z algorytmów. Nie jesteś zależny od innych w komunikacji i co więcej nie potrzebujesz pośrednika w postaci filtra.
Poprawisz swoje wyniki sprzedaży
Twoi klienci muszą wyrazić zgodę na otrzymywanie Twojego newslettera, zanim będą mogli go otrzymywać. Dzięki temu od samego początku jesteś w lepszej sytuacji, ponieważ newsletter nie będzie postrzegany jako natrętna próba dotarcia do klienta. To z kolei prowadzi do lepszych wyników sprzedaży. Niektóre statystyki pokazują, że wiadomości otrzymywane w ramach działań email marketingowych wpływają na decyzje zakupowe prawie 60% użytkowników.
Zwiększysz świadomość marki
Załóżmy, że jesteś głodny i chcesz zjeść ciepły posiłek. Może nadszedł czas na fast food? Ale skąd? Czy masz już upatrzoną restaurację? To jest dokładnie to, co robią skuteczni eksperci brandingu. Firmy, o których pomyśleliśmy, zainwestowały bardzo dużo, aby znaleźć się w pierwszej trójce skojarzeń, które przychodzą na myśl, gdy ktoś porusza temat fast foodów. Nie chodzi tu jednak tylko o przemysł spożywczy. Szybki samochód? Ferrari. Dobry zegarek? Rolex. Dobra kawa? Starbucks. Nie muszą być najlepsze, ale szybko przychodzą na myśl. To jest właśnie rozpoznawalność marki. Istnieje wiele sposobów, by ją stworzyć. Jednym z nich jest pisanie newslettera. Regularny newsletter sprawi, że Twoi klienci nie zapomną o Tobie. Jest to integralna część jeszcze bardziej udanej sprzedaży.
Utrzymasz pozytywne relacje z klientami
Możesz zachęcić klienta do ponownego odwiedzenia Cię po dokonaniu zakupu. Newsletter może Ci w tym pomóc, ponieważ jego regularne wysyłanie – za zgodą odbiorcy – pomaga w budowaniu pozytywnych, długotrwałych relacji. Można to porównać do przyjaźni. Dobry przyjaciel pyta, jak się czujesz, co nowego, zachęca cię do robienia fajnych rzeczy razem i pomaga ci iść przez życie łatwiej i szczęśliwiej. Zaoferuj swoim klientom wartość dodaną w postaci rewelacyjnego newslettera!
Jak zrobić newsletter: Oto pięć wskazówek
Określ, czego chcą czytelnicy
Najczęściej firmy wykorzystują newslettery, zeby sie pochwalic swoja marka. Oczywiście, newsletter powinien promować Twój biznes, ale poprzez budowanie relacji z klientami. Upewnij się, że Twój newsletter porusza tematy, które ich interesują.
Personalizuj newsletter
Codziennie w sieci krążą setki newsletterów. Musisz stworzyć taki, który będzie się wyróżniał z tłumu. Unikalny newsletter daje Ci to, co najważniejsze – uwagę. Bądź prawdziwy. Włącz swoje własne myśli i emocje. Pokaż, że jesteś człowiekiem.
Zadbaj o wygląd
Estetyka i strona wizualna newslettera to także sposób na wyróżnienie go z tłumu. Trzymaj go krótko, ponieważ masz tylko kilka minut uwagi czytelnika. Używaj list i dużych nagłówków, dodawaj wyraziste, może nawet przerysowane grafiki.
Pozwól na wyrażanie opinii
Zapytaj swoich subskrybentów o jakość Twojego newslettera. Co im się podoba, czego nie lubią, czego chcieliby więcej. Angażując swoich czytelników, jesteś o krok bliżej do dokonania sprzedaży. I właśnie dlatego potrzebujesz newslettera.
Zawsze dołączaj informacje kontaktowe
Głównym celem newslettera jest pozyskiwanie klientów i zamówień (poprzez budowanie relacji i promowanie produktów). Bez danych kontaktowych, Twoi potencjalni klienci nigdy nie złożą zamówienia, nawet jeśli są bardzo zainteresowani Twoimi produktami.
W jaki dzień należy wysłać newsletter?
Czy istnieje dobry dzień na wysyłanie newslettera? Chyba nie. Dużo zależy od naszych odbiorców – czy pracują w domu, czy w biurze, czy mają pracę przy komputerze, czy korzystają z niego tylko w weekendy?
Badania pokazują jednak, że poniedziałek jest najgorszym dniem na wysyłanie maili. Dlaczego? Ponieważ po weekendzie ludzie są zazwyczaj zabiegani i nie mają czasu na czytanie wiadomości, i często usuwają niepotrzebne maile ze swoich skrzynek. Kiepskim pomysłem jest również wysyłanie newsletterów w piątek, kiedy większość z nas myśli już o weekendzie. Najlepszymi dniami do wysyłania newsletterów są zatem wtorek, środa i czwartek.
Wyjątkiem są czytelnicy, którzy dużo czasu spędzają przy komputerze, śledzą trendy i interesują się nowymi technologiami. Są oni bardziej skłonni szybko zauważyć nowy newsletter, a dzięki spokojnemu dniu wolnemu mogą go przeczytać bez przerwy.
Ale co z porą dnia? Według GetResponse, czytelnicy najchętniej otwierają maile między 8:00-9:00 a 15:00-16:00, a najchętniej klikają między 8:00-9:00 a 15:00-18:00.
Programy do wysyłania mailingu
Mailer Lite
Według wielu rankingów jest to najlepsze oprogramowanie do wysyłania maili, tworzenia lejków sprzedażowych czy landing page’y. Jest bardzo łatwy w użyciu i posiada wiele przydatnych funkcji.
Fresh Mail
Jest to intuicyjne oprogramowanie do wysyłania newsletterów, wysyłek i autoresponderów. Pozwala zautomatyzować wysyłanie newsletterów i generowanie list odbiorców. Wszystko, co musisz zrobić, to użyć szablonu, wypełnić go własną treścią i rozpocząć kampanię e-mailową.
MailChimp
Podobnie jak Fresh Mail, jest on bardzo intuicyjny. MailChimp pozwala również na tworzenie własnych szablonów, jak również na wybór gotowych. Ma bardzo ładny i łatwy w użyciu interfejs.
Sales Manago
Jest to profesjonalny produkt z wieloma narzędziami do analizy ruchu i możliwościami marketingowymi. Jest to idealne rozwiązanie zarówno dla małych, jak i dużych firm. Jest łatwy w użyciu, a interfejs jest intuicyjny.
Jak zrobić newsletter? Przygotowanie do projektowania – lista kontrolna
Już wiesz, wszystkie najważniejsze elementy newslettera, czas na jego napisanie. Otwórz edytor tekstu. Następnie, pamiętając o wszystkich tych krokach, stwórz fantastyczny newsletter! Jak więc zrobić newsletter?
- Określ cel swojego newslettera
- Wybierz odpowiedni rodzaj newslettera
- Załóż profesjonalny adres e-mail
- Sprawdź, jak wygląda świetny nagłówek, zainspiruj się
- Zaprojektuj swój nagłówek, przygotuj przyciągającą wzrok grafikę i tekst
- Zastanów się, jakie sekcje i linki chciałbyś mieć w swoim newsletterze
- Napisz nagłówki lub tytuły sekcji
- Utwórz szablon dla tekstu, konspekt
- Napisz treść
- Wstaw hiperłącza
- Zastanów się, gdzie powinny być umieszczone przyciski call to action
- Tworzenie szablonu newslettera
- Umieść przyciski
- Utwórz stopkę
- Zamieść informacje o mediach społecznościowych
- Sprawdź swoją pocztę + sprawdź spam
- Wybierz właściwych odbiorców
- Wyślij newsletter
Jak zrobić newsletter – podsumowanie
Newsletter jest najbardziej znanym narzędziem w email marketingu. Służy do zbierania informacji, pozyskiwania klientów, zwiększania sprzedaży i budowania relacji z klientami. Stworzenie świetnego newslettera jest bardzo przydatne, utrzymuje stały kontakt z klientami i pozwala im dowiedzieć się, co dzieje się w ich firmie. Mam nadzieję, że teraz jesteś gotowy do stworzenia fantastycznego newslettera! Życzymy powodzenia!