HR: co to?

HR: co to?

Prowadzenie firmy wiąże się z wieloma czynnikami. Oprócz świetnego pomysłu i wysokiej jakości produktu potrzebujesz zespołu, który będzie wspierał Twój biznes. Ten zespół zapewni, że operacje będą działać płynnie i będzie zajmował się codziennymi zadaniami. Dział HR jest kluczowym elementem tej grupy. Co sprawia, że dział HR jest ważny? Dział kadr troszczy się o innych pracowników, dążąc do stworzenia pozytywnego miejsca pracy, w którym poszczególne osoby czują się doceniane i inspirowane do pozostania w firmie i wykonywania swojej pracy.

Czym zajmuje się dział HR?

 • Przetwarzaniem listy płac, 
 • zarządzaniem świadczeniami, 
 • wyjaśnianiem i egzekwowaniem polityki firmy, 
 • rozwiązywaniem sporów w miejscu pracy, 
 • przestrzeganiem przepisów, 
 • zatrudnianiem i szkoleniem nowych pracowników
 • ustalaniem skali płac

Czym zajmuje się dział HR?

Onboarding nowych pracowników

Organizacja rozmów kwalifikacyjnych, zarządzanie procesem zatrudniania i integracja nowych pracowników to wszystko obowiązki działu kadr. Dodatkowo, są oni odpowiedzialni za zapewnienie, że wszystkie formalności związane z zatrudnieniem są wypełnione i że pierwszy dzień i każdy kolejny dzień są z powodzeniem obsługiwane.

Procedury dyscyplinarne

Procedury dyscyplinarne, które są przeprowadzane w niewłaściwy sposób, mogą doprowadzić do zwolnienia ważnego pracownika, a także do sporów sądowych lub złej reputacji. Jednak prawidłowo przeprowadzone działania dyscyplinarne mogą pomóc danej osobie w osiągnięciu sukcesu.

Na przykład HR może interweniować i zbadać przyczynę uporczywego spóźniania się pracownika, jeśli pracodawca zauważy, że osoba ta często się spóźnia i robi to pomimo wielokrotnych upomnień. Może to być okazja do zapewnienia pracownikowi korzyści, takich jak doradztwo lub inne zasoby, aby nauczyć go, jak być punktualnym. Może to być okazja do nauki, która przyczyni się do rozwoju kariery pracownika, a nie do ponoszenia kosztów związanych z rozwiązaniem umowy o pracę, a następnie zatrudnieniem osoby na jej miejsce. Z drugiej strony, są sytuacje, kiedy działania dyscyplinarne nie są najlepszym rozwiązaniem i pracownik musi zostać zwolniony. 

Sporządzanie dokumentacji 

Każdego roku, w miarę jak firma się zmienia, polityki wymagają rewizji (lub przynajmniej przeglądu). Obowiązkiem działu kadr jest formalna aktualizacja polityk i proponowanie modyfikacji, gdy nie są one już korzystne dla firmy lub pracowników. Od czasu do czasu polityka powinna zostać zrewidowana w odpowiedzi na jakieś wydarzenie. W każdym przypadku, przed dokonaniem tych wyborów, należy skonsultować się z działem HR.

Prowadzenie dokumentacji pracowniczej

Prowadzenie dokumentacji kadrowej jest wymagane przez prawo. Pracodawcy mogą wykorzystać te informacje do oceny danych demograficznych, uzupełnienia braków w umiejętnościach w procesie zatrudniania oraz zachowania zgodności z przepisami. 

W jaki sposób HR wspiera pracowników?

Oprócz wymienionych wyżej instancji, które są w większości obowiązkami operacyjnymi, HR wykonuje następujące, mniej ilościowe zadania: Jest po to, aby promować sukcesy pracowników.

W końcu największym kapitałem firmy są zawsze jej pracownicy. Ochrona ich dobrego samopoczucia ma więc najwyższe znaczenie. Oto cztery sposoby, w jakie HR wspiera emocjonalne i zawodowe potrzeby pracowników:

Wspiera rozwój

Stagnacja w biznesie jest szkodliwa, dlatego zatrzymanie największych talentów ma sens. Aby pomóc każdemu pracownikowi znaleźć świetlaną przyszłość w organizacji, dział kadr może zaoferować ścieżki kariery. Następnie, dział kadr może regularnie kontaktować się z pracownikami, aby zaoferować im więcej wskazówek dotyczących kariery.

Zapewnia szkolenia

Czasami wspomniany wcześniej awans zawodowy wymaga dodatkowych szkoleń. HR może pomóc w podjęciu decyzji, jakie zajęcia i programy szkoleniowe będą odpowiednie dla pracownika na wybranej przez niego ścieżce zawodowej. Twoja firma może oferować pomoc edukacyjną. Dodatkowo, dział kadr może współpracować z menedżerami, aby upewnić się, że harmonogram pracy pracownika jest na tyle dopasowany, aby mógł on uczestniczyć w zajęciach.

Rządzi  

Nikt nie rodzi się menedżerem, HR może pomóc w zapewnieniu kierownikom doradztwa w zakresie zarządzania, na przykład wysłanie menedżerów na oficjalne rekolekcje i szkolenia.

Ochrona dobrego samopoczucia i zdrowia

Należy pamiętać, że pracownicy są indywidualistami. Będą potrzebowali pomocy w radzeniu sobie z chorobami psychicznymi, problemami zdrowotnymi, zadłużeniem, ciążą, adopcją i wieloma innymi wydarzeniami życiowymi. Każda z tych sytuacji, jak również inne, powinny być wspierane przez HR dla pracowników.

Jak zostać specjalistą do spraw kadr i płac?

Aby zostać kierownikiem działu kadr, zazwyczaj wymagany jest co najmniej stopień licencjata i doświadczenie zawodowe. W zależności od stanowiska i wymagań organizacji, zmieniają się wyjątkowe wymagania dotyczące tego stanowiska. Istnieją jednak szczególne umiejętności, których firmy często poszukują przy zatrudnianiu pracowników działu kadr lub przy awansowaniu kandydatów na stanowiska kierownicze. Na szczycie tej listy znajdują się umiejętności, które są często wykorzystywane w pracy.

 • sprawna  komunikacja werbalna i pisemna
 • należy wykazywać silne, aktywne umiejętności słuchania.
 • ważne skupienia się na zapewnieniu doskonałej obsługi klienta
 • posiadania empatii i umiejętności skutecznej komunikacji.
 • dokonywania mądrych wyborów w oparciu o sprawiedliwe oceny.
 • zachowanie tajemnicy i dyplomatyczne działanie w delikatnych sytuacjach.

Wiedza techniczna

Oprócz umiejętności związanych z pracą wymagana jest specjalistyczna wiedza techniczna. Możesz spędzać dużo czasu używając arkuszy kalkulacyjnych i narzędzi do przetwarzania tekstów na komputerach. Dodatkowo możesz korzystać z systemów śledzenia kandydatów lub systemów informacji kadrowej (HRIS) (ATS).

W roli menedżera ds. zasobów ludzkich mogą Ci się również przydać następujące umiejętności techniczne:

 • Zarządzanie listą płac
 • Administracja świadczeniami dla pracowników
 • Zarządzanie systemami informacyjnymi dla zasobów ludzkich
 • Zrozumienie stanowego i federalnego prawa pracy
 • Relacje w miejscu pracy
 • Prowadzenie Social Media
 • Taktyka przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych na stanowiska pracy

Сzy firma potrzebuje działu HR ?

Na pierwszy rzut oka nie. Wytrwała, rozwijająca się firma wszystkie swoje finansy i możliwości wkłada na marketing i rozwój, a dział HR nie jest bezpośrednio związany z działalnością firmy, ponieważ nie produkuje towarów, nie tworzę oprogramowania ani nie zapewnia obsługi klienta. Więc, czy na pewno potrzebujemy wydawać dodatkowe pieniądze na cały dział HR? Oto cztery główne przyczyny:

Zarządzanie

HR specjaliści  są wykwalifikowanymi menedżerami. Dobrze dogadują się z innymi i są świadomi tego, co napędza innych do wykonywania ich najlepszej pracy. Przedsiębiorcy, prezesi i wiceprezesi są świetni w zakładaniu firm i wyznaczaniu strategicznych kierunków, ale może im brakować wiedzy lub doświadczenia w zarządzaniu ludźmi. Zespół HR uwalnia zespół przywódczy od obowiązków związanych z wydajnością pracowników, zgodnością z przepisami, szkoleniami i rozwojem, pozwalając im skupić się na tym, co robią najlepiej.

Talent 

Korporacja jest tylko tak dobra, jak ludzie, którzy w niej pracują, czyli jej talent. Rekrutacja, szkolenie i utrzymanie talentów to ważne aspekty HR. Dział zasobów ludzkich może pomóc małej firmie w znalezieniu najlepszego kandydata na kluczowe stanowisko. Aby uczynić firmę pożądaną i konkurencyjną, mogą poświęcić czas na staranne opracowanie idealnych pakietów motywacyjnych i świadczeń. Dodatkowo, mogą starać się rozwijać kulturę pracy, która motywuje pracowników do dawania z siebie wszystkiego i trzymania się przez długi czas.

Efektywność i inspiracja

Masz wspanialy zespol? A wiesz że i tak ludzi w twojej firmie muszą pozostawać zmotywowani i zaangażowani. Dział HR dba o to, aby pracownicy byli cały czas chętni do pracy, mieli inspiracje do działania.

Bezpieczeństwo i przestrzeganie przepisów

Przepisy, które regulują zatrudnienie i bezpieczeństwo pracowników na poziomie federalnym i stanowym, czasami potrzebują dodatkowej wiedzy. Aby uniknąć grzywien i kar oraz sprzyjać klimatowi, w którym każdy czuje się szanowany i bezpieczny, menedżerowie HR są świadomi tych przepisów i podejmują kroki, aby utrzymać swoje organizacje w zgodności z przepisami. Załóżmy, że praca wiąże się z pewnym ryzykiem fizycznym, takim jak używanie niebezpiecznych maszyn lub substancji chemicznych. W takiej sytuacji dział HR zapewnia pracownikom bezpieczne miejsce pracy i podejmuje działania mające na celu obniżenie liczby urazów i innych problemów.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
reklama youtube reklama google merchant center reklama google ads reklama tik tok reklama w prasie reklama zewnętrzna ooh reklama dooh reklama linkedin reklama spotify reklama pinterest reklama twitter reklama facebook reklama instagram reklama w wyszukiwarce reklama w mediach społecznościowych reklama gdn google display network reklama display reklama w radio kampanie sms mms bazy mailingowe b2b biznesowe bazy danych b2c konsumenckie bazy danych call center generowanie leadów jak zrobic newsletter upselling strategia marketingowa powiadomienia web push agencja reklamowa influencer marketing kolory w marketingu lejek sprzedazowy marketing internetowy