Video marketing – co to jest?

Wykorzystanie filmów do reklamowania i sprzedaży towarów lub usług jest znany jako marketing wideo. Jest on używany do poszerzenia zasięgu kampanii z wideo, kształcić konsumentów i klientów, i zwiększyć interakcję na cyfrowych i społecznych mediów.

Wideo może oferować instrukcje, opisy produktów, sugestie i informacje strukturalne w zależności od potrzeb. Mogą one również zawierać inne elementy, takie jak linki lub adresy rejestracyjne, co jest istotne. Właściwe wykorzystanie tego rodzaju treści pozwala na zwiększenie wpływu Twojej wiadomości. Jest to fantastyczna metoda interaktywnej komunikacji z odbiorcami, a przy tym kosztuje ułamek tego, co emisja w telewizji.

Video marketing- rodzaje

Słowo “video marketing” jest szerokie. Można do niego zaliczyć każdy rodzaj filmu promocyjnego. Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych kategorii.

 • filmy reklamowe
 • filmy produktowe
 • różne rodzaje filmów promocyjnych
 • filmy wizerunkowe
 • filmy dla employer brandingu i rekrutacji
 • filmy instruktażowe i szkoleniowe
 • reklamy animowane
 • animacje do prezentacji produktów
 • testy, oceny i sugestie

Jak video marketing może pomóc Twojej firmie?

Facebook, Instagram, Twitter i LinkedIn przekształciły się w platformy, które coraz bardziej skupiają się na treściach wideo, aby spełnić nowe oczekiwania użytkowników. Firmy muszą więc stosować się do tych wymagań, jeśli cenią sobie skuteczną komunikację z konsumentami.

Ale czy takie materiały rzeczywiście mogą pomóc korporacji w osiągnięciu jej celów? Po pierwsze, badania wskazują, że aż 72% użytkowników lubi informacje wideo podczas poznawania nowego towaru lub usługi. Co więcej, około 50% internautów szuka tych informacji na własną rękę przed udaniem się do sklepu!

Dodatkowo, materiały wideo są korzystne dla SEO. W wielu okolicznościach posiadanie tego typu materiałów na stronie internetowej pomaga jej pojawić się wyżej w wynikach wyszukiwania. A to nieuchronnie zwiększa ruch na stronie.

Jak stworzyć skuteczny film reklamowy?

Ustalenie grupy docelowej to pierwszy krok, który musimy wykonać aby zacząć tworzyć skuteczne filmiki reklamowe. Na popularność konkretnych platform social media wśród danego typu odbiorców wpływa wiele czynników, takich jak wiek, poziom wykształcenia czy zainteresowania. Długość, charakter i tenor przyszłego materiału będzie w dużej mierze zależał od wybranej przez Ciebie platformy. Kolejnym etapem będzie zaangażowanie wszystkich wewnętrznych interesariuszy, którzy mogą być zainteresowani gotowym wideo. Cele dla nadchodzącej produkcji będą skuteczniej formułowane, jeśli będziemy świadomi ich chęci i umiejętności.

Opracowanie pomysłu, który będzie potrzebny do zaplanowania kolejnych faz, zazwyczaj oznacza koniec tego etapu. Wymagane będzie podjęcie decyzji, na podstawie zdobytych informacji, czy treść zostanie wyprodukowana wewnętrznie, czy też konieczne będzie zlecenie jej produkcji organizacji zewnętrznej. Dodatkowo konieczne będzie stworzenie planu produkcji, scenariusza oraz oszacowanie potrzebnego budżetu (i sprzętu).

Kolejnym etapem jest nagranie materiału, który następnie może zostać zmontowany i opublikowany na poszczególnych kanałach. Premierze filmu mogą niekiedy towarzyszyć dodatkowe działania marketingowe (np. kampanie reklamowe na poszczególnych platformach), które pomagają w skuteczniejszej dystrybucji stworzonego materiału.

Jakie są najważniejsze elementy wideo marketingu?

Liczne rzeczy zawsze wpływają na to, jak dobrze wypada kampania marketingu wideo. Szczególnie pomocne w tym kontekście są takie rzeczy jak:

 • Kreatywność: Najbardziej wciągające filmy wirusowe w internecie to te, które wzbudzają silne emocje widzów lub zachwycają ich swoją oryginalnością.
 • Jednym z najcenniejszych aktywów każdej firmy jest zbudowana wokół niej społeczność, składająca się z użytkowników, którzy interesują się marką i dobrowolnie będą zamieszczać treści na swoich profilach.
 • Wykorzystanie narracji w umiejętny sposób jest lepsze niż tworzenie zbyt promocyjnych treści do mediów społecznościowych, które prawie zawsze są nieudane. W związku z tym, priorytetem treści powinno być zawsze dostarczenie angażującej opowieści, niezależnie od jej rodzaju i przeznaczenia;
 • Użytkownicy oczekują wysokiej jakości produkcji, niezależnie od tego, czy jest to szybka narracja uchwycona na smartfonie, czy drogi film produktowy. Nawet jeśli treść jest dostarczana w sposób amatorski, zawsze musi zapewniać widzom dostęp do dobrego dźwięku i wysokiej jakości obrazu.

O czym nie można zapomnieć tworząc skuteczny wideo marketing?

Opowiedzenie historii

Nacisk na storytelling to trend, który staje się coraz bardziej powszechny wśród marek, które “odpowiednio to rozumieją. Informacje o marce lub produkcie można przekazać w doskonały, angażujący sposób, stosując spójny, przemyślany i prosty w odbiorze przekaz. Nie trzeba jedynie postrzegać marketowanej marki przez pryzmat towaru lub usługi. Informacje warto przedstawić w sposób, który zapewni odbiorcom długotrwałe zapamiętanie. Skuteczne będzie np. pokazanie korporacji oczami jednej osoby (właściciela lub pracownika), podkreślenie jej aspiracji, starań o osiągnięcie celu oraz wzlotów i upadków na drodze do sukcesu.

Kreatywny przekaz

Platformy social media pochłaniające obecnie najwięcej czasu i uwagi to Instagram, Facebook, Tiktok, Linkedin, Snapchat i inne. Przekaz wideo ma tę zaletę, że głęboko oddziałuje na odbiorców. Filmy powinny wzbudzać ciekawość widzów i grać na ich emocjach, czy to śmiejąc się, czy płacząc, czy będąc zaskoczonym. Zapadająca w pamięć historia zdobywa zaufanie dzięki temu, że jest emocjonalnie poruszająca. To tworzy silniejszą więź z widzami i zachęca do dzielenia się filmem.

Tworzenie powiązania z marką

Aby osiągnąć pożądane rezultaty, potrzeba czegoś więcej niż tylko mądrego przekazu o potencjale wirusowym; treść musi również zawierać szereg istotnych elementów. Do nich należy między innymi świadomość marki i identyfikacja – czyli wyraźne zaznaczenie, że to my. Istnieje kilka możliwości, np. zabawa słowem lub zręczne wkomponowanie w przekaz imienia odbiorcy.

Wykorzystywanie bierzących trendów i wydarzeń

W sieciach społecznościowych ważne jest wykorzystanie aktualnych wydarzeń, aby skutecznie umieścić markę w ich kontekście i przekuć je na własny sukces, a także wywołać niezbędne emocje i skojarzenia. Bądź dla swoich klientów, gdy są online.

Wciągnięcie widza od pierwszych sekund

Czy kształt i treść przekazu są na tyle angażujące, by widzowie kontynuowali oglądanie, decyduje o tym kilka pierwszych sekund. Widz dokonuje wymagającego wyboru, który ściśle odzwierciedla jego zainteresowania, nawet jeśli spodziewa się dodatkowych informacji. Nadawca musi poruszać się po nim z finezją i kreatywnością, aby przekuć zainteresowanie w sukces komercyjny. Wideo, gdy pojawia się w internecie, trwa znacznie dłużej niż tekst. Przy odrobinie innowacji możliwe jest jednoczesne przekazanie wiadomości do bardzo szerokiej publiczności. 

Szybkość działania

Główną zaletą szybkości jest to, że zmusza firmy do bycia proaktywnymi i interaktywnymi ze swoimi klientami, co najlepiej jest robić online. Doceniający odbiorca jest ważnym źródłem informacji zwrotnej, która sprzyja wzajemnie korzystnej relacji.

Dobry plan i kreatywna realizacja

Warto stworzyć serię wielu filmów, ponieważ przedstawiając się widzowi i odpowiadając na jego pytania dotyczące treści, firma nawiązuje więź, którą trudno nawiązać w innych kanałach komunikacji. Realizacja strategii nie musi być skupiona na jednym medium komunikacji; można na przykład przeplatać materiały eksperckie z angażującymi i rozrywkowymi filmami, aby przyciągnąć widzów na stronę po coś więcej niż tylko przydatne informacje.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
reklama youtube reklama google merchant center reklama google ads reklama tik tok reklama w prasie reklama zewnętrzna ooh reklama dooh reklama linkedin reklama spotify reklama pinterest reklama twitter reklama facebook reklama instagram reklama w wyszukiwarce reklama w mediach społecznościowych reklama gdn google display network reklama display reklama w radio kampanie sms mms bazy mailingowe b2b biznesowe bazy danych b2c konsumenckie bazy danych call center generowanie leadów jak zrobic newsletter upselling strategia marketingowa powiadomienia web push agencja reklamowa influencer marketing kolory w marketingu lejek sprzedazowy marketing internetowy