Marketing salonu kosmetycznego – jak skutecznie wypromować swoje usługi?

Reklama najczęściej kojarzy się z oszałamiającymi zdjęciami w tętniących życiem periodykach i ekscytującymi filmikami emitowanymi w przerwach reklamowych w komercyjnych sieciach telewizyjnych.  Najważniejsze, co o niej wiemy, to dwa fakty. Oba są niesamowicie cenne i skuteczne. W końcu często wybieramy reklamowane towary, które są wystawione na sklepowych półkach. Reklama stąd jest skuteczna.

Co jednak zrobić, aby skutecznie i w przystępnej cenie zacząć  reklamować salon kosmetyczny? Oto kilka pomocnych wskazówek dotyczących promocji salonu kosmetycznego. Jak przyciągnąć nowych klientów i zatrzymać stałych.

Zdefiniowanie rynku docelowego – jak i po co to robić?

Ustalenie swojego rynku docelowego to pierwszy krok w skutecznym marketingu salonu kosmetycznego. A co to właściwie jest?

Każda firma, niezależnie od wielkości, ma rynek docelowy, czyli grupę osób o określonych wymaganiach. Do nich firma specjalnie kieruje swoje towary i usługi.

Podstawowy rynek docelowy dla większości salonów kosmetycznych jest porównywalny. Kobiety w wieku od 25 do 45 lat tworzą tę grupę. To właśnie one najczęściej korzystają z usług branży kosmetycznej. Oczywiście Twój salon może koncentrować się na innej grupie demograficznej, np. młodych matkach, kobietach w wieku 60 lat lub mężczyznach. Trzeba to jednak precyzyjnie określić. Bo wszystkie komunikaty marketingowe powinny być skierowane do konkretnego klienta. Jednocześnie ważne jest, aby jak najściślej dopasować zakres oferty do jego wymagań.

Promocja salonu kosmetycznego w internecie – dlaczego warto?

Klienci wykorzystują wyszukiwarkę Google do poszukiwania usług kosmetycznych

Czy uważasz, że firmy z licznymi lokalizacjami i dużą ilością operacji powinny korzystać z marketingu internetowego? Nie ma takiej możliwości, aby to była prawda! Zainwestuj w obecność w Internecie dla swojej strony biznesowej, nawet jeśli jesteś właścicielem małego salonu, który obsługuje klientów w ograniczonym obszarze.

Prostą odpowiedzią jest to, że twoi potencjalni klienci mogą cię znaleźć online poprzez wyszukiwarkę Google, sieci reklamowe lub media społecznościowe, ponieważ oni również korzystają z Internetu. To jest właśnie miejsce na reklamę Twojej oferty dla potencjalnych klientów!

Marketing salonu kosmetycznego czy to drogo

Martwisz się, że ceny są drogie? Absolutnie nie muszą takie być! Masz pełną kontrolę nad tym, ile pieniędzy Twój salon kosmetyczny wydaje na reklamę sponsorowaną i SEO w Internecie. Twoja strona internetowa może być stopniowo, krok po kroku, zmieniana na standardy SEO, tak aby była coraz łatwiejsza do wyszukiwania przez ludzi. Razem z organizacją, która będzie Ci pomagać, zdecydujesz o poziomie wydatków.

Możesz łatwo monitorować efekty marketingu prowadzonego w internecie

Możesz z łatwością zmierzyć wiele innych metryk samodzielnie lub z pomocą agencji interaktywnej, takich jak ruch organiczny na Twojej stronie, ilość wyświetleń Twojej strony w wyszukiwarce dla danej frazy kluczowej i jej pozycja w Google, ilość kliknięć w link odsyłający do Twojego salonu, ilość pozytywnych recenzji Twoich usług, współczynnik konwersji i wiele innych.

Marketing salonu kosmetycznego w mediach społecznościowych

Twój salon będzie wydawał się profesjonalny i pomysłowy, jeśli będziesz prowadził aktywne konta w mediach społecznościowych. Są one fantastyczną metodą na zaprezentowanie swojego salonu, umiejętności i produktów. Jeśli dobrze zarządzasz swoimi kontami w mediach społecznościowych, odwiedzający będą dość szybko przychodzić na Twoją stronę, co może prowadzić do zwiększenia liczby rezerwacji. Priorytetem firmy powinno być wykorzystanie mediów społecznościowych do promowania swoich usług.

Użyj wysokiej jakości zdjęć w swoich Instagram Stories i postach na pasku, aby pokazać swoje wysiłki. Możesz skorzystać z zasobów internetowych, aby zbadać swoich rywali i inne pobliskie firmy. Możesz natychmiast określić, co reklamują twoi konkurenci i co preferuje społeczeństwo. Zweryfikuj, że szukasz poza swoją branżą, gdy używasz mediów społecznościowych jako źródła inspiracji. Być może restauracja wykorzystuje strategie marketingowe ze znakomitym skutkiem, a może studio jogi buduje atrakcyjny i popularny kanał na Instagramie.

Marketing salonu kosmetycznego a współpraca z mikroinfluencerami 

Jeśli jeszcze nie miałeś okazji wprowadzić na rynek usług swojego salonu poprzez współpracę z influencerami, wiedz, że teraz jest na to czas. Masz niewielki budżet marketingowy, który uniemożliwia Ci sfinansowanie partnerstwa ze znaczącym influencerem? Rozważ partnerstwo z mikro-influencerami. Zrób research na temat znanych lokalnych influencerów, którzy mają maksymalnie 10 lub 15 tysięcy followersów. Stwórz krótki komunikat, w którym zaproponujesz współpracę. Może ona polegać na tym, że dasz mikroinfluencerowi szansę na skorzystanie z Twoich usług za darmo lub ze znacznym rabatem w zamian za to, że będzie on rutynowo publikował materiały, w których będzie rekomendował Twoje zabiegi swoim odbiorcom. Możesz poprosić mikroinfluencera o relację z leczenia poprzez Instastories lub podzielić się wynikami ze swoimi odbiorcami, gdy oferujesz swoje usługi w ramach współpracy. 

Marketing salonu kosmetycznego a współpraca z innymi salonami kosmetycznymi 

Współpraca z innymi salonami kosmetycznymi, które nie są Twoją konkurencją, to strategia marketingu krzyżowego, która może być dla Ciebie bardzo korzystna. Na rynku zauważalny jest ostatnio trend uruchamiania salonów, które oferują wyłącznie konkretne usługi, takie jak manicure czy pedicure. Być może w swoim salonie świadczysz zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Skutecznym rozwiązaniem może być nawiązanie współpracy z salonem, który świadczy nieco inne usługi. Dlaczego? Ponieważ możecie po prostu wzajemnie reklamować swoje usługi wśród swoich klientów i ponieważ wasze grupy docelowe są dość podobne. Zaproponuj współpracę z wybranym salonem kosmetycznym, dzięki czemu będziecie mogli zorganizować wydarzenie dla swoich klientów. Inną opcją jest zgoda na wzajemne udostępnianie treści promocyjnych na swoich platformach mediów społecznościowych lub projektowanie kuponów reklamujących wasze oferty. Zastanów się nad strategiami, które pozwolą Ci ulepszyć Twoje działania marketingowe dzięki współpracy.

15 pomysłów na strategię marketingową salonu kosmetycznego

Zdezorientowany co do najlepszego sposobu działania? Te wskazówki są doskonałe dla każdego salonu i pomogą Ci zacząć działać:

 1. Produkuj angażujące materiały w mediach społecznościowych, które pokazują twój talent i zachęcają ludzi do umówienia się z tobą na spotkanie.
 2. Wykorzystaj w pełni oceny, które otrzymujesz, dodając swoją firmę do Google My Business i umieszczając je na swojej stronie internetowej i mediach społecznościowych.
 3. Zostaw pojemnik dla ludzi, aby upuścić swoje wizytówki na biurku przednim. To fantastyczne podejście, aby uzyskać ich informacje i utrzymać kontakt. Tylko upewnij się, że nadal przestrzegasz prawa.
 4. Oferując swoim pracownikom kartę podarunkową ich wyboru, możesz zachęcić ich do poproszenia gości o ich adresy e-mail.
 5. Wykorzystaj wpisy na blogu, które są zoptymalizowane pod kątem SEO, aby przyciągnąć odwiedzających do swojej witryny. Utrzymuj je w prostocie i szukaj odpowiednich słów kluczowych.
 6. Promuj swoje usługi w okolicy. Buduj więzi z pobliskimi firmami, poznając je i rozpowszechniając wiadomości o swoim salonie.
 7. Zrób program lojalnościowy, który nagradza powracających klientów.
 8. Kiedy goście przychodzą, zaoferuj im darmową lampkę wina lub szampana; to sprawi, że poczują się wyjątkowo.
 9. Stwórz markę, która sprawia, że jesteś szczęśliwy. To również zawiera nazwę twojego salonu! Za każdym razem, gdy używasz tej nazwy, upewnij się, że czujesz się z nią dobrze.
 10. Obserwuj, co robią inne salony, ale nie obniżaj swoich cen, aby je “pobić”. Może to zaszkodzić Twojej reputacji.
 11. Stwórz przyjazną dla użytkownika, prostą w nawigacji dla wszystkich odwiedzających stronę internetową.
 12. Zrób godne podziwu zdjęcia swojego salonu, wydrukuj je na wizytówkach i udostępnij w sieci. Możesz promować swój salon na wiele sposobów za pomocą dobrych zdjęć.
 13. Reklamuj się w mediach społecznościowych, skupiając się na swojej okolicy. Możesz użyć Google AdWords, aby przyciągnąć więcej klientów do swojego zakładu.
 14. Wykorzystaj oprogramowanie salonu, które wysyła wiadomości SMS do klientów, aby przypomnieć im o kolejnych wizytach.
 15. Aby Twój salon wyglądał zachęcająco i modnie, poddaj wnętrze gruntownemu czyszczeniu.

Podsumowanie

Nigdy nie zapominaj, że inwestowanie dużej ilości czasu i pieniędzy na skuteczne strategie marketingowe jest bezużyteczne, jeśli nie zamierzasz śledzić swoich wyników. Co działa, a co nie, będzie dla Ciebie całkiem oczywiste, jeśli zmierzysz swoje wysiłki. Jeśli coś działa, popraw to i rozszerz koncepcję. Przestań inwestować swoją energię i energię swojego zespołu w coś, co nie działa.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
reklama youtube reklama google merchant center reklama google ads reklama tik tok reklama w prasie reklama zewnętrzna ooh reklama dooh reklama linkedin reklama spotify reklama pinterest reklama twitter reklama facebook reklama instagram reklama w wyszukiwarce reklama w mediach społecznościowych reklama gdn google display network reklama display reklama w radio kampanie sms mms bazy mailingowe b2b biznesowe bazy danych b2c konsumenckie bazy danych call center generowanie leadów jak zrobic newsletter upselling strategia marketingowa powiadomienia web push agencja reklamowa influencer marketing kolory w marketingu lejek sprzedazowy marketing internetowy