Co to jest content efemeryczny?

Pojęcie “efemeryczny” wskazuje na coś nietrwałego, przelotnego, szybko przemijającego. Można by powiedzieć, że to rodzaj treści krótkotrwałej, która pojawia się tylko na chwilę i szybko znika. Czy kojarzy Ci się to z popularnymi ostatnio platformami społecznościowymi? Oczywiście! Snapchat zyskał popularność dzięki możliwości wysyłania efemerycznych treści, które znikają po kilku chwilach. Podobnie działają relacje na Facebooku i Instagram Stories – to wszystko jest przykładem efemerycznego contentu.
Content efemeryczny to rodzaj treści internetowej, który jest publikowany na różnych platformach społecznościowych i charakteryzuje się tym, że znika automatycznie po określonym czasie. Istotne jest, że nie można tych treści przywrócić po ich zniknięciu.

Treści efemeryczne to sposób tymczasowego prezentowania materiałów, które chcemy, aby inni widzieli tylko raz (jak na przykład w przypadku Snapchata) lub przez określony czas (jak na Facebooku, Instagramie).

Choć treści efemeryczne nie są nowością, to platformy społecznościowe od kilku lat rozwijają się dzięki nim. Treści internetowe są efemeryczne z dwóch powodów:

  1. Sama treść pojawia się na krótko, a następnie zanika, jak to ma miejsce w przypadku Facebooka, Instagrama Stories lub Snapchata.
  2. Nasza uwaga skierowana na daną treść jest krótka. Przeglądamy, oglądamy, reagujemy emocjonalnie, a następnie przechodzimy dalej. Sposób, w jaki konsumujemy treści w internecie, stał się efemeryczny.

Dlaczego content efemeryczny jest tak bardzo popularny?

Przede wszystkim, content efemeryczny ma ogromny zasięg. Użytkownicy aktywnie angażują się w interakcje na platformach takich jak Snapchat, Facebook i Instagram. Na Instagramie samym w sobie, co miesiąc, ponad 200 milionów osób bierze udział w konsumowaniu treści. Wyobraź sobie, jak duży potencjał tkwi w możliwości dotarcia do znacznie szerszego grona odbiorców.

See also  Jak reklamować sklep AGD w Internecie? Reklama AGD

Stories na Instagramie, wprowadzone w 2016 roku, już teraz przyciągają o 50 milionów użytkowników więcej miesięcznie w porównaniu do Snapchata! Chociaż w tym artykule nie będziemy porównywać popularności poszczególnych platform społecznościowych, zwrócimy uwagę na ich unikalne zalety.

W jaki sposób korzystać z efemerycznego contentu?

Aby efektywnie wykorzystać content efemeryczny, konieczne jest tworzenie treści interesujących i angażujących dla internautów. Należy pamiętać, że dysponujemy naprawdę krótkim okresem czasu na zainteresowanie naszą publicznością, dlatego treść musi być nie tylko atrakcyjna, ale także wartościowa. Możemy eksperymentować z różnymi rodzajami treści, takimi jak wideo, obrazy, quizy czy ankiety, aby ustalić, co najbardziej przyciąga uwagę naszej grupy docelowej i co działa na ich zmysły.

Aby skutecznie budować relacje z klientami, niezbędne jest dostarczanie im treści, które są zarówno interesujące, jak i angażujące. Trzeba pamiętać, że dysponujemy ograniczonym czasem na przyciągnięcie uwagi naszej publiczności, dlatego treści muszą być atrakcyjne i wartościowe. Możemy eksperymentować z różnymi rodzajami treści, takimi jak artykuły, wideo, infografiki czy interaktywne quizy, aby zrozumieć, co najbardziej przyciąga uwagę naszej grupy docelowej.

Kluczowym elementem jest także konsekwencja i regularność w dostarczaniu treści. Ponieważ wiele treści jest dostępnych tylko przez ograniczony czas, istotne jest tworzenie materiałów, które zachęcają użytkowników do szybkiego działania. Możemy to osiągnąć poprzez organizowanie konkursów, oferowanie ekskluzywnych promocji lub udostępnianie informacji przed premierą dla osób, które obejrzą dany materiał w określonym czasie. Ważne jest również monitorowanie własnych wyników i analiza efektywności treści. Należy dokładnie sprawdzić, które treści generują największe zaangażowanie, jakie działania przyciągają uwagę, oraz jakie wyniki przynoszą one naszej marce. Dzięki temu będziemy mogli dostosować nasze strategie marketingowe do potrzeb naszej publiczności.

Główne zalety contentu efemerycznego to:

  • Krótki czas życia treści wymusza jej autentyczność oraz spontaniczny przekaz, który często przeważa nad zaplanowanymi działaniami. Wywoływanie natychmiastowej reakcji u użytkownika, na przykład podjęcie decyzji o zakupie lub szybka rejestracja w serwisie, jest kluczowe. Dodatkowe bodźce, takie jak rabaty czy gratisy dostępne tylko w danym momencie, mogą przyspieszyć tę reakcję.
  • Odbiorca treści ma moc uczynienia jej wirusową poprzez polubienie, udostępnienie lub inną reakcję, która staje się dostępna i dobrze widoczna dla innych. Krótkotrwały charakter efemerycznych treści wywołuje poczucie pilności, wzmacniane strachem przed utratą (FOMO – fear of missing out).
  • Dobrze zaprojektowana strategia dotycząca treści efemerycznych pozwala na tworzenie większej ilości materiałów przy mniejszym wysiłku i niższych kosztach ogólnych. Dzięki obrazom i filmom można zwiększyć lojalność, pozwalając klientom zobaczyć, jak firma działa na co dzień. To pozwala firmie pokazać się jako ludzki brand, za którym stoją zwyczajni i sympatyczni ludzie, a nie tylko komputerowe boty.
  • Jeśli chcesz prowadzić skuteczne działania marketingowe w Internecie, musisz nie tylko zrozumieć, czym jest content efemeryczny, ale także umieć go wykorzystać w swoich kampaniach.
See also  Archetypy- czym są i ich rodzaje

Oto 3 pomysły na udane kampanie z contentem efemerycznym:

  • Opowiedz historię – wykorzystaj storytelling i przedstaw narrację w sposób przystępny dla odbiorców. Pomimo że Snapchat nadal ma swoje znaczenie, w tym roku Stories na Instagramie przyciągają jeszcze większą uwagę odbiorców.
  • Zaangażuj influencerów – rozpocznij stopniowe nawiązywanie kontaktów z influencerami. Dotrzyj do tych, którzy są nieco przed Tobą w swojej ścieżce rozwoju. Poszukaj marek lub osób, które mają pewne osiągnięcia, ale nie są jeszcze wiodącymi. Poproś ich o promocję Twojej marki lub historii. Wartością dodaną może być umieszczenie wzmianki o nich w swojej kampanii, licząc na to, że zechcą się nimi podzielić. Innym sposobem zaangażowania influencerów jest współpraca z tymi, którzy nie konkurują bezpośrednio, ale operują w pokrewnych branżach. Na przykład, jeśli Twoja firma to ekskluzywny salon fryzjerski, marka odzieżowa może być idealnym partnerem do współpracy. Tego typu wspólna promocja może przynieść zwiększony zasięg i liczbę odbiorców.
  • Buduj intrygę poprzez “ciąg dalszy nastąpi” – działaj jak w serialu. Przedstaw historię w sposób, który będzie budził oczekiwanie na ich kontynuację! Choć wymaga to pewnej kreatywności, to nawet niewielki wysiłek może przynieść Twoim kampaniom znaczne korzyści.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
reklama youtube reklama google merchant center reklama google ads reklama tik tok reklama w prasie reklama zewnętrzna ooh reklama dooh reklama linkedin reklama spotify reklama pinterest reklama twitter reklama facebook reklama instagram reklama w wyszukiwarce reklama w mediach społecznościowych reklama gdn google display network reklama display reklama w radio kampanie sms mms bazy mailingowe b2b biznesowe bazy danych b2c konsumenckie bazy danych call center generowanie leadów jak zrobic newsletter upselling strategia marketingowa powiadomienia web push agencja reklamowa influencer marketing kolory w marketingu lejek sprzedazowy marketing internetowy